Dişlerinizi Nasıl Fırçalamalısınız

İlk adım iyi bir diş fırçası seçmektir. Küçük başlı orta yumuşaklıkta bir fırça kullanınız. Orta yumuşaklıktaki fırça diş plaklarını uzaklaştırırken dişe ve diş etine de zarar vermez.

 

Bir sonraki aşama iyi bir diş macunu seçmektir. Dişhekiminiz tarafından özelliği olan bir macun önerilmemiş ise, florür içeren herhangi bir macun kullana bilirsiniz.  

Diş fırçalamanın ilk kuralı belli bir yerden başlayıp, karşı taraf dişlerin sonuna kadar gitmektir. Böylece hiç bir alanı kaçırmayacaksınız. Bezelye büyüklüğündeki diş macunu yeterli olacaktır. Fırçalama süreniz en az 2 dakika, tercihen 4 dakika olmalıdır.

Diş fırçalama için çeşitli teknikler vardır. En çok kullanılanlardan biri:

Diş ve dişetlerine göre 45 derecelik açıyla fırçayı tutun. Diş fırçasının kılları dişeti arasına oturacak kadar hafifçe bastırın. Sonra diş plaklarını uzaklaştırmak için süpürür şekilde fırçayı dişetinden diş ucuna doğru çevirin. Bu hareketi 6-10 kez tekrarladıktan sonra 2-3 diş ileriye geçin. Ağzınız köpük dolarsa, tükürüp işleme devam ediniz. Dişlerinizin tüm yüzeyleri fırçalanınca işlem bitmiş olur. Çiğneme yüzeylerini fırçalarken yapacağınız küçük darbeler diş cukurlarının daha iyi temizlenmesini sağlar. Ön dişlerin arka taraflarını fırçalarken fırçayı dik tutarsanız daha etkili olursunuz.

Diş fırçalamanın ideali; her yemekten sonra yapılmasıdır. Buna uyamıyorsanız, kahvaltı, öğle yemeği ve yatmadan önce mutlaka dişlerinizi fırçalayın.

Eğer diş fırçası ve fırçalama tekniği hakkında herhangi bir sorunuz varsa ve Çanakkale ya da çevresinde yaşıyorsanız , bizi arayın !

 

Diş İpi Nasıl Kullanılır
Hasta Eğitimi Sayfasına Dön