Diş Arası Fırçası

Dişlerinizin arası sıkı ise dişipi, geniş ise arayüz fırçası kullanmalısınız. Köprü altları, kuronların komşu dişlerle araları, implant kuronların çevresi mutlaka arayüz fırçası ile temizlenmelidir. Sadece diş fırçalamak ağız hijyeni açısından yetersiz kalacaktır. Dişlerinize uygun boyutta bir ara yüz fırçası seçmeniz gerekir. Fırçayı dişlerin arasında karşı tarftan çıkacak şekilde ileri ve geri hareketlerle kullana bilirsiniz. Fırçanız gereğinden büyük olursa diş etlerinize zarar verebilir. küçük fırça ise yeteri kadar temizlik yapamaz.


Diş İpi

Dişler arasında kalan kısımları fırça ile temizlemek mümkün değildir; bu bölgeleri diş ipi ile temizlemek gerekir. Günde en az bir kez mutlaka(yatmadan önce), ideeal olarak da her yemekten sonra yapılmalıdır.

  

 

Bir parça(yaklaşık 60 cm) diş ipi kesiniz. İpin uclarını her iki orta veya işaret parmağınıza sarınız. Baş parmaklarınızıla, ipi bütün dişlerinizin arasında tek tek kaydırarak kullanın. Bu işlemi yaparken diş etlerinizi zedelememeye özen gösterin.Unutmayın hedef dişleri temizlemektir, diş etlerini değil. Dişler arasındaki boşlukta, ipi karşı dişe doğru iterek (dişi sararak) ileri-geri ve yukarı-aşağı hareket ettiriniz. Daha sonra komşu dişi sararak aynı işlemi uygulayınız.

Eğer diş ipi ve arayüz fırçası hakkında herhangi bir sorunuz varsa ve Çanakkale ya da çevresinde yaşıyorsanız , bizi arayın !

Hasta Eğitimi Sayfasına Dön