Ağız Sağlığı ve Yemek alışkanlığı

Ortamda bakteri bulunuyorsa, şeker diş çürümesinin ana sebebidir. Tabi tüketme miktarı ve sıklığı da doğru orantılı olarak tabloyu ağırlaştırır.  

Dişler için yapabileceğiniz en kötü şeylerden birisi de bir kaç dakikada bir yudum alarak asitli içecekler tüketmektir. Aynı şey atıştırma için de geçerlidir. Bu tip gıdaları mümkünse yemek sonrası ve tek bir seferde tüketmek gerekir. Uzun sürede bir şeyler yiyip içmek çürük oluşturan bakteriler için uygun bir şeker ortamı oluşturur.  

Ortamda bulunan şeker kaynaklarının farkında olmak önemlidir. Örneğin ağızdaki ekmek parçalarının da bir müddet sonra şekere döneceğini unutmamalıyız. Şeker tüketiminizde yapacağınız azalma diş çürükleri açısında önemli olduğu kadar, genel sağlığınız içinde olumludur.

Şeker yediysem ne yapmalıyım? Çürükleri, dişler üzerinde biriken şekerleri uzaklaştırarak engelleye bilirsiniz. Bunun için dişlerinizi macunla fırçalamak, ağız bakım gargaraları kullanmak ve şekersiz sakız çiğnemek size yardımcı olacaktır. Ama en önemlisi fazla şeker tüketmemektir.

Diş çürümelerini önleyen bir gıda varmı? Pek yok. Bazı araştırıcılar elma, havuç v.b. gıdaların çiğnenmesiyle bakteri plaklarının uzaklaştırılacağına inanıyorlar, fakat kendileri de şeker içerdiğinden çok etkili olmayabilir.

Diş yapısına önemli derecede hasar veren bir başka gıda grubu, asitli gıdalardır. Dişle sık temas eden limon, greyfurt v.b. gıdalar kalıcı hasara (erezyon) sebep olabilirler.

Eğer yemek alışkanlığı hakkında herhangi bir sorunuz varsa ve Çanakkale ya da çevresinde yaşıyorsanız , bizi arayın !

 

Hasta Eğitimi Sayfasına Dön